چگونه یک کودک کتابخوان و علاقه مند به مطالعه تربیت کنیم؟

به گزارش وبلاگ شارژر، کتابخوان کردن بچه ها راهکارهای مختلفی دارد. بچه ها دیدی متفاوت به جهان دارند، نگاهی که با نگاه والدین متفاوت است. کتاب می تواند تکمیل کننده ذهنیت های پاک آن ها باشد، اما اهمیت کتابخوانی زمانی برای کودک آشکار می گردد که والدین خود رهرو این راه باشند .

چگونه یک کودک کتابخوان و علاقه مند به مطالعه تربیت کنیم؟

وبلاگ شارژر| هیچ وقت برای آشنایی و علاقه مند کردن کودک به کتاب زود نیست؛ در حال حاضر تعداد زیادی کتاب های پارچه ای، کتاب های برجسته، کتاب های چوبی و قابل شستشو برای نوزادان وجود دارد که حتی در زمان حمام هم می توانند با آن ها بازی نمایند و سرگرم شوند.

به گزارش وبلاگ شارژر، هر یک از این کتاب ها یک تجربه جدید را برای کودک شما فراهم می نماید و از طریق یک راه جالب و جذاب او را به دنیای کتاب ها معرفی می نماید. وقتی کودک شما کمی عظیم تر شد، می توانید او را با کتاب های تصویری یا داستان ها خنده دار و کتاب های شعر بچه هاه آشنا کنید.

کارشناسان آموزشی می گویند بچه هایی که در سال های قبل از مدرسه با کتاب پیوندی عمیق دارند، در دوران تحصیل شان پیروز تر می شوند و در عظیمسالی هم کاغذ و کتاب را از خود جدا نمی نمایند.

اگر می خواهید کودک کتابخوان داشته باشید، نخست خودتان باید کتابخوان باشید. آخرین باری که کتاب خواندید، کی بود؟ هر چند وقت کتاب می خوانید؟ آیا کودک تان شما را در حال کتابخوانی می بیند؟ یا در خلوت خودتان و شب ها در تخت خواب کتاب می خوانید؟ کتاب خواندن در حضور بچه ها، به آن ها نشان می دهد که کتاب فقط برای یادگیری نیست و لذت بخش هم هست.

اگر کتاب الکترونیکی می خوانید، حتما این موضوع را برای کودک تان روشن کنید. این گونه او می داند که ما در حال پرسه زنی در شبکه های اجتماعی یا خواندن ایمیل نیستیم. اگر کودک تان هنوز درکی از این ابزار ها ندارد، خواندن کتاب های کاغذی را در برنامهٔ روز انه تان قرار دهید. همین که با کتابی در دست مان روی مبل بنشینیم، پیغام روشنی به فرزندمان می دهد.

در همهٔ اتاق ها کتاب هایی را در دسترس بچه ها قرار دهید. اینکه کودک به سادگی به کتاب دسترسی داشته باشد، گامی ضروری برای تقویت میل کتابخوانی است. وجود کتاب های فراوان در گوشه وکنار خانه، در شکل گیری فرهنگ کتابخوانی مؤثر است.

هرچند ممکن است خانه نامرتب به نظر برسد، سخت نگیرید؛ بگذارید کتاب ها در گوشه وکنار خانه به چشم بیایند و در دسترس باشند. کتاب ها را از قفسه کتابخانه خارج کنید. آن ها باید در همه جای خانه باشند: در اتاق نشیمن، غذاخوری، آشپزخانه، دست شویی و جا های دیگر.

قد کودک تان را در نظر داشته باشید. کاری کنید کتاب در پیرامون کودک باشد و او به راحتی به کتاب برسد. همواره کتاب های بچه ها را در راستای دید آن ها قرار دهید.

برای هریک از بچه ها قفسه ای مخصوص کتاب هایشان در نظر بگیرید. این کار به شکل گیری سلیقه شخصی آنها در کتابخوانی یاری می نماید. بچه ها به جمع کردن چیزها علاقه دارند. همه ما از همان سال های کودکی دوست داریم خودمان را با سلیقه شخصی مان متمایز کنیم. به کودک تان اجازه دهید کتاب هایش را خودش انتخاب کند و قفسهٔ کتاب هایش را خودش بچیند.

کتاب خواندن برای نوزاد، هم به ایجاد پیوند با او یاری می نماید و هم در چگونگی رشد مغز او مؤثر است. کتاب خواندن برای کودک، احتمالا سنتی ترین روش برای جلب توجه آن ها به کتاب است. بدانید هیچ وقت برای آغاز این سنت زود نیست!

اینکه چه زمانی باید کتاب خواندن برای کودک را آغاز کرد، پرسش خیلی از پدر و مادرهاست. پاسخ این است: هرچه زودتر، بهتر! در واقع، مغز نوزاد برای رشد باید کلمه های بسیاری بشنود. این کلمات را هم باید با صدای آدمی بشنود که با او پیوند دارد. پس کتاب خواندن برای نوزاد ضروری است.

مهم نیست چه کتابی برای نوزادمان می خوانیم. او هنوز توانایی درک محتوای آنچه را می شنود ندارد. بااین حال، این تجربه سودمندی برای نوزاد است. این گونه، این سنت در ذهن کودک نقش می بندد: حس در آغوش گرفته شدن و شنیدن صدای کسی که برایتان کتاب می خواند. نوزاد تا چندین ماه نمی تواند واکنشی نشان دهد، اما این مهم نیست. کافی است کتابی برایش بخوانید، حتی کتاب آشپزی. از قلم نیاندازید که مهم ترین مزیت این کار ایجاد پیوندی عمیق بین نوزاد و والد است.

هنگامی که کودک آغاز به واکنش نشان دادن کرد، به سراغ کتاب های تخته ای با عکس های جذاب بروید. کتاب های تخته ای معمولا صفحات اندکی دارند. این کتاب ها بر مبنای چگونگی کارکرد مغز کودک نوپا تهیه می شوند و به گسترش دامنهٔ توجه کودک یاری می نمایند. در این کتاب ها عکس ها عظیم و واضح هستند و رنگ هایی گیرا دارند. بهتر است کتاب هایی با عکس چهرهٔ نوزادان واقعی انتخاب کنید. در این سن، کتاب هایی که کلمات مختلف را نشان می دهند هم برای کودک ضروری است. این کتاب ها عکس کلمه های گوناگون را نشان می دهند. بچه ها عاشق این هستند که به عکس ها اشاره نمایند و نامشان را بیاورند. این کار برای کودک لذت بخش است. در ماه های آغازین تولد، ضرورتی ندارد که کتاب ها حتما داستان داشته باشند.

شاید کتاب های کاغذی برای بچه ها چندان جذاب نباشد. گاهی بچه ها نمی توانند مدت ها یک جا بنشینند و در می فرایند! بااین حال به خواندن ادامه دهید. آنها به هرحال کلمات را می شنوند، حتی اگر حواس شان پرت شده باشد.

اینکه کودکمان از ما بخواهد بار ها کتابی را برایش بخوانیم، طبیعی است. او گاهی حتی بی فاصله پس از سرانجام داستان، به خواندن دوبارهٔ آن اصرار می نماید.

اصرار کودک به خواندن چندبارۀ کتابی، نشانهٔ درجازدن نیست بلکه معمولا به معنی تقویت توانایی تفکر است. بچه ها نوپا از خواندن داستان های تکراری خوش شان می آید، زیرا هر بار نکته تازه ای کشف می نمایند. این به رشد عملکرد مغز یاری می نماید. شاید راز این علاقه ذهنتان را درگیر کند، اما سعی کنید از این کار لذت ببرید. این راهی است برای شناخت چیز هایی که کودک تان دوست دارد و چیز هایی که دوست ندارد.

وقتی کودک کتابی را آن قدر می خواند که از بر می گردد، نه تن ها چیز های جدیدی یاد گرفته است، بلکه خاطره خوشی خلق برایش خلق شده است. بسیاری از ما وقتی یاد کتاب داستان های کودکی مان می افتیم، لبخند خوشایندی به لبمان می آید.

کتاب خواندن پیش از خواب، لذت بخش و سودمند است. خواندن داستان شبانه باعث ارتباط رودرروی کودک با ما و کتاب می گردد. این کار یک عادت شبانهٔ خوشایند هم برای کودک است. شاید نتوانید در برخی اوقات روز با کودکتان کتاب بخوانید. اشکالی ندارد؛ هر زمان می توانید، این کار را انجام دهید.

همواره کتابی در ساک بچه داشته باشید. هر زمان فرصتش پیش آمد، در مطب پزشک یا صف اتوبوس، به جای اینکه کودک تان را با تلفن هوشمند تان سرگرم کنید، برایش کتاب بخوانید.

اگر می توانید، شب ها پیش از خواب برای کودکتان کتاب بخوانید؛ اما حواستان به شرایط ذهنی او باشد. خیلی از بچه ها دل خوشی از خوابیدن ندارند. حواستان باشد کاری نکنید که کتاب خواندن یادآور چیز ها و زمان های ناخوشایند باشد. زمان و روش مناسب را پیدا و کاری کنید که کتاب خواندن بدون اضطراب و تا جای ممکن، جذاب و خوشایند باشد.

اگر متوجه بی میلی کودکتان به خواندن کتاب شدید، نخست مطمئن شوید او دچار اختلالات یادگیری یا مسائل دیگر نیست. وقتی مطمئن شدید، کتاب های دیگر را امتحان کنید. وقتی بچه ها از کتاب خواندن خوش شان نمی آید، اغلب به دلیل این است که موضوع را دوست ندارند.

برخی بچه ها علاقه ای به کتاب داستان ندارند، اما ممکن است عاشق کتاب های ورزشی و نقشه ها باشند. این بچه ها به داده ها و اطلاعات واقعی بیشتر از موضوعات غیرواقعی علاقه دارند. کتاب های غیرداستانی ای که مناسب بچه ها باشند، بسیارند. خوب است بدانید همه بچه ها از کتاب هایی با موضوع رکورد های جهانی خوش شان می آید.

امروزه صندلی کتاب های مصور ارتقا پیدا نموده است. دیگر این باور غلط که این کتاب ها را نباید چندان جدی گرفت، وجود ندارد. پژوهش ها بر پایه تصاویر ام. آر. آی نشان داده اند که واکنش مغز هنگام خواندن تصویر ها در کتاب های مصور، مانند خواندن متن است. وقتی کودک کتابی مصور را همراه با کلمات می خواند، هر دو سمت مغز او فعال می گردد. این کار برای رشد توانایی های مغز خیلی خوب است.

بی میلی خیلی از بچه ها به خواندن، به دلیل ترس است. این بچه ها بیشتر خواننده تصویر هستند و متن آن ها را می ترساند. امروزه روشن شده است که نگاه کردن به تصویر سودمند است. درعین حال، در فرهنگ دیجیتال امروز که متن و تصویر با هم پیوند خورده اند، رمان های تصویری درگاه مناسبی برای ورود کودک به دنیای کتابخوانی است. پس برای داشتن کودک کتابخوان، کتاب مصور در اختیار او بگذارید.

کتاب دوستی وفادار و معلمی همراه برای همه ماست. انس دریافت با کتاب از سنین کودکی، نقش مهمی در علاقه به کتابخوانی در عظیم سالی دارد. شما چه خاطره ای از کتابخوانی در کودکی تان دارید؟ به نظرتان چطور می توانیم بچه ها امروز را کتابخوان بار بیاوریم؟

منبع: سایت چطور

منبع: فرادید

به "چگونه یک کودک کتابخوان و علاقه مند به مطالعه تربیت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه یک کودک کتابخوان و علاقه مند به مطالعه تربیت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید