مورالس: همچنان رئیس جمهوری بولیوی هستم

به گزارش وبلاگ شارژر، فارس نوشت:رئیس جمهور بولیوی در اولین مصاحبه بعد از خروج از کشورش گفت، آمریکا یک توطئه گر بزرگ است و در پشت پرده کودتا و خروج اجباری وی از لاپاز دست داشت.

مورالس: همچنان رئیس جمهوری بولیوی هستم

اوو مورالس رئیس جمهور قانونی بولیوی روز پنج شنبه در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس خواهان میانجیگری سازمان ملل و همچنین پاپ فرانسیس در زمینه بحران کنونی سیاسی در این کشور بعد از خروج اجباری وی از لاپاز به نیومکزیکو پایتخت مکزیک شد.

مورالس در این مصاحبه با اشاره به اینکه تحولات اخیر بولیوی کوتای نظامی علیه وی بوده است تاکید نمود که همچنان رئیس جمهور بولیوی است چرا که مجمع قانونگذاری این کشور هنوز استعفای وی را نپذیرفته است.

مورالس که حدود 14 سال رئیس جمهور بولیوی بوده است اضافه کرد: مجمع هنوز استعفای من را رد یا تایید ننموده است، پس چیزی انجام نشده است. اگر آنها استعفای مرا تایید یا رد ننموده اند پس باید بگویم هنوز من رئیس جمهور هستم.

مورالس تاکید نمود که اگر این به آرام شدن شرایط کشور منجر گردد به بولیوی بازخواهم گشت.

رئیس جمهور بولیوی که چند روز پیش با فشار نظامیان مجبور به ترک خاک این کشور شد به آسوشیتدپرس گفت: اطلاعاتی دریافت نموده ام که تعدادی از نیروهای ارتش قصد دارند علیه افرادی که من را مجبور به استعفا کردند، شورش نمایند.

مورالس اضافه کرد که از خیانت ویلیامز کالیمن رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به خود شگفت زده شده است.

مورالس در ادامه، خواهان خویشتنداری در بولیوی شد و خطاب به طرفدارانش گفت: ما مجبوریم دموکراسی را احیا کنیم، اما با صبر زیاد و مبارزه مسالمت آمیز.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز پنج شنبه گفت که خوان آرناو را به عنوان فرستاده شخصی به بولیوی اعزام نموده است تا از کوششهای داخلی برای پیدا شدن یک راهکار مسالمت آمیز برای بحران سیاسی در این کشور حمایت کند.

اوو مورالس در این زمینه گفت: من خیلی به سازمان ملل اطمینان دارم. اما از این سازمان می خواهم که یک میانجی باشد نه یک تسهیل نماینده و اگر احتیاج است پاپ فرانسیس رهبر کاتولیکهای دنیا نیز باید به آنها اضافه گردد.

رئیس جمهور بولیوی در ادامه مصاحبه خود، آمریکا را یک توطئه گر بزرگ و در پشت پرده کودتا علیه خود و خروج از کشور خواند.

بحران در بولیوی پس از آن شروع شد که کارلوس مسا رقیب مورالس در انتخابات پیروزی وی در انتخابات را نپذیرفت و طرفداران وی با تظاهرات در خیابانها خواهان برگزاری انتخابات مجدد شدند.

این درحالیست که کمیته عالی انتخابات پس از دوبار شمارش دستی آراء، مورالس را با کسب 47 درصد آرا برنده انتخابات این کشور اعلام نموده بود.

با این حال به دنبال تشدید اعتراضات خیابانی، مورالس ابتدا با برگزاری مجدد انتخابات موافقت کرد اما در ادامه با برداشته شدن حمایت فرمانده ارتش و همچنین فرمانده پلیس این کشور از وی، مجبور به استعفا و خروج از کشور شد.

بعد از خروج اوو مورالس از کشور، جنینه آنز معاون رئیس سنای بولیوی از خلا پیش آمده استفاده کرد و خود را رئیس موقت بولیوی خواند. آمریکا بلافاصله وی را به عنوان رئیس جمهور موقت بولیوی به رسمیت شناخت.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای در این خصوص گفت: آمریکا آنز سناتور بولیوی را تحسین می نماید که بعنوان رئیس جمهور موقت برخاست تا کشورش را به سوی این گذار دموکراتیک، تحت قانون اساسی بولیوی و مطابق با اصول منشور دموکراتیک سازمان کشورهای آمریکایی راهنمایی کند.

روزنامه گاردین روز چهارشنبه در یادداشتی در خصوص تحولات بولیوی، آنچه در این کشور اتفاق افتاده را یک کودتا توسط نظامیان خوانده و نوشته است که رسانه های جریان اصلی در غرب کوشش می نمایند این واقعیت را انکار یا توجیه نمایند.

310311

  • درب ضد سرقت

    درب ضد سرقت و ضد حریق | برای اینکه امنیت خاطر بیشتری داشته باشید از درب های امنیتی ضد سرقت و ضد حریق استفاده کنید.

  • تور مالزی

    تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی

منبع: خبرآنلاین

به "مورالس: همچنان رئیس جمهوری بولیوی هستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مورالس: همچنان رئیس جمهوری بولیوی هستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید