مستندساز آمریکایی در تلویزیون از تجربه های مستندسازی خود می گوید

به گزارش وبلاگ شارژر، خبرگزاری خبرنگاران- جدیدترین قسمت از برنامه نردبان گفت وگویی متفاوت با راس مک الوی، مستندساز مشهور آمریکایی داشته و شرایط مستندسازی در ایران را آنالیز نموده است.

مستندساز آمریکایی در تلویزیون از تجربه های مستندسازی خود می گوید

به گزارش وبلاگ شارژر، نوزدهمین قسمت از فصل جدید برنامه تلویزیونی نردبان امشب روی آنتن شبکه مستند می رود.

این قسمت از برنامه با حضور راس مک الوی، کارگردان و مستندساز مشهور آمریکایی دنبال می گردد. او با حضور در برابر دوربین شبکه مستند و گفت وگو با حامد صبور نیا به آنالیز مستند در دنیا پرداخته و شرایط سینمای مستند ایران را مورد نقد و آنالیز قرار داده است.

راس مک الوی یکی از مطرح ترین مستندسازان آمریکایی است که تا به امروز مستندهای زیادی را فراوری نموده و به خاطر ساخت مستندهایی درباره خودش، خانواده و اطرافیانش شهرت دارد. او اولین بار با ساخت مستند حیاط خلوت در سال 1984 تجربه جدیدی از تک گویی های مستند را رقم زد و سپس با ساخت فیلم هایی مانند مارش شرمن (1986)، زمان نامشخص و اخبار ساعت شش (1996) این تجربه را ادامه داد.

مک الوی فیلم هایش را در قطع 16 میلی متری می سازد و با سبک خاص آثارش که همان دوربین-قلم است، جریان ساز شده و توانسته به این شیوه از مستندسازی شهرت پیدا کند. او تا به حال 12 فیلم مستند ساخته که بسیاری از آن ها جوایز معتبری به دست آورده اند؛ مانند جایزه های بهترین فیلم مستند از جشنواره ساندنس (مارش شرمن) و جشنواره هاوایی (اخبار ساعت شش). آخرین فیلم او با عنوان برگ های روشن در سال 2003 ساخته شده است.

در این قسمت هم چنین، مهدی باقری نگاهی به آثار این مستندساز داشته و آنها را آنالیز نموده است. امید بلاغتی نیز مستند اخبار ساعت 6 ساخته راس مک الوی را تحلیل نموده است.

نردبان مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که کوشش می نماید به فیلم و عکس مستند با نگاهی تخصصی توجه کند. این برنامه با اجرای محمد (حامد) صبورنیا، کارگردانی و تهیه کنندگی اصغر احمدپور و فاطمه بوربور با آیتم هایی متنوع آدینه ها ساعت 18 روی آنتن شبکه مستند می رود. نردبان در استودیوی فرهنگسرای ارسباران ضبط شده است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "مستندساز آمریکایی در تلویزیون از تجربه های مستندسازی خود می گوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستندساز آمریکایی در تلویزیون از تجربه های مستندسازی خود می گوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید