دودِ اسپند خاصیت ضدویروسی دارد؟

به گزارش وبلاگ شارژر، خبرگزاری ایسنا: دکتر علیرضا عباسیان، در مورد روش های طب سنتی برای ضد عفونی کردن هوای منزل، گفت: به طور کلی بر اساس مطالعات انجام شده معین شده است که موادی که بو های قوی و تند داشته باشند می توانند خواص ضد میکروبی، آنتی باکتریال و بعضا ضد ویروس داشته باشند. به طور مثال در خانواده گیاهانی با ترکیبات گوگردی همچون سیر، موسیر، پیاز و انواع کلم ها می توانند خاصیت ضد ویروسی داشته باشند.

دودِ اسپند خاصیت ضدویروسی دارد؟

وی با بیان اینکه در طب ایرانی دود هایی با همین خاصیت ضد میکروبی و ویروسی نیز وجود دارند، توضیح داد: در گذشته های دور مردم مواد مختلفی را دود می دادند که این اصطلاح رایج بخور برای همین موضوع به کار برده می شد که مردم اشتبا ها اکنون استنشاق ماده ای جوشیده در آب را بخور می نامند اما، در طب ایرانی به استنشاق دود ناشی از آتش زدن یک ماده، بخور گفته می گردد.

عباسیان با تاکید بر اینکه مقالاتی در خصوص خواص اسپند و عنبرنسارا وجود دارد، ادامه داد: به عنوان مثال برای ماده عنبرنسارا هم برای خاصیت ضد التهابی آن و هم برای خاصیت ضد ویروسی اش مقالاتی وجود دارد؛ به شکلی که در مواردی معین شده حتی در خاصیت ضد ویروسی قوی تر از اسپند است. به این صورت نمی توان به صورت مطلق منکر خاصیت ضد ویروسی این مواد شد، همانطور که نباید این تصور به وجود بیاید که اسپند یا عنبرنسارا داروی درمان کرونا هستند.

وی با بیان اینکه در خصوص دفع بیماری کووید 19 هنوز تحقیق مستقیمی بر اثر بخشی اسپند و عنبرنسارا صورت نگرفته است، اظهار کرد: این ویروس بسیار نو ظهور است و اکنون در این مدت کم نمی توان گفت در از بین بردن قطعی کرونا موثر هست یا نه؛ اما، چون تا به امروز معین شده است بر طیفی از ویروس توانسته موثر عمل کند و آن ها را از بین ببرد، گمان می رود که ممکن است بر روی ویروس کرونا نیر اثراتی داشته باشد، ولی همه این ها در حد گمان است و نمی توان در حد یقینی راجع به آن نظر داد.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، اضافه نمود: در گذشته های دور در مناسبات خاصی از اسپند استفاده می شده است که مثال شاخص آن دود کردن اسپند در مراسمات شادی، مذهبی و... بوده است؛ با اندکی دقت متوجه می شویم وجه اشتراک این موضوع می تواند تمرکز جمعیتی قابل توجه در یک محل باشد که با دود کردن اسپند به مقابله با بیماری های احتمالی در اجتماعات می رفتند. اکنون نیز می توان تا هفته ای دوبار اقدام به دود کردن اسپند کرد.

وی در ادامه در خصوص باور ها و باید ها و نباید ها پیرامون عنبرنسارا، گفت: یکی از باور های غلط در خصوص عنبر نسارا این است که عده ای بنابر نوع تهیه آن، گمان می نمایند یک ماده میکروبی است در حالی که این تفکر اشتباه است وقتی چیزی می سوزد و تبدیل به ذغال می گردد هر جانداری که در محیط آن وجود داشته باشد از بین می رود، این در حالی است که در دود عنبرنسارا هیچگونه میکروبی وجود ندارد.

عباسیان با تاکید بر اینکه استفاده از اقلام دود کردنی همچون اسپند و عنبرنسارا برای همه افراد توصیه نمی گردد، گفت: مصرف این دود کردنی ها به صورت مکرر می تواند تا حدی به مخاطات دستگاه تنفسی آسیب برساند، به همین دلیل هر دو هفته یکبار دود کردن عنبرنسارا می تواند مسئله ای نداشته باشد.

منبع: برترین ها

به "دودِ اسپند خاصیت ضدویروسی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دودِ اسپند خاصیت ضدویروسی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید