دستگیری باند عظیم قاچاق دارو در عراق، رانت واردات دارو معادل حقوق 1.8 میلیون کارگر ایرانی

به گزارش وبلاگ شارژر، انسولین در داروخانه های ایران کمیاب شده است و مردم برای تامین داروهای سرطان و آلزایمر دست به دامن توییتر شده اند. بیماران شهرستانی برای پیدا کردن داروهای مورد نیازشان به دوستان و آشنایان تهرانی شان سفارش می دهند و تهرانی ها از ایرانی های مقیم سایر کشورها یاری می گیرند.

دستگیری باند عظیم قاچاق دارو در عراق، رانت واردات دارو معادل حقوق 1.8 میلیون کارگر ایرانی

به گزارش وبلاگ شارژر با این حال بعضی مسئولان وزارت بهداشت اصرار دارند که دارو به حد کافی وجود دارد. سازمان غذا و دارو اعلام نموده است که هرسال 150 تا 160 میلیون یورو به واردات انسولین اختصاص داده می گردد و از این بابت مسئله ای وجود ندارد.

از آن سمت اسدالله رجب، رئیس انجمن دیابت ایران هم مرداد سال جاری به ایرنا گفته است که کمبود انسولین وجود ندارد. با این وجود داریوش شیوایی، کارشناس اقتصاد سلامت به رادیو اقتصاد گفته است که انسولین به حد کافی وارد شده است اما به حد کافی در داروخانه ها وجود ندارد! این ماجرا برای سایر داروهای خاص هم تکرار می گردد.

رانت دارو معادل حقوق سالانه 1.8 میلیون کارگر ایرانی

این اتفاقات در شرایطی است که دولت سالانه حدود 2.5 تا 3 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی پرداخت می نماید و بانک مرکزی اعلام نموده است که در سال 99 هم 1.5 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای واردات دارو و یک میلیارد دلار برای واردات تجهیزات پزشکی در نظر گرفته است که در مجموع دولت سال جاری هم تقریبا بدون کم و کاست سهم واردات دارو از دلار 4200 تومانی را می پردازد اما با این حال بیماران ایرانی نه فقط گرانی سرسام آور دارو را تجربه می نمایند که گرفتار کمبود دارو هم شده اند.

پرداخت ارز 4200 تومانی به بعضی واردنمایندگان خاص در شرایطی است که بهای دلار در بازار آزاد ایران از 32 هزار تومان عبور نموده است و اگر بخواهیم نرخ حدود 30 هزار تومانی برای دلار بازار آزاد در نظر بگیریم، باید بگوییم که در ازای 2.5 میلیارد دلار ارز ترجیحی واردات دارو و تجهیزات پزشکی، حدود 65 هزار میلیارد تومان رانت توزیع می گردد که تقریبا ارزشی معادل حقوق سالانه یک میلیون و 800 هزار کارگر ایرانی دارد.

باند عظیم قاچاق دارو از ایران در عراق متلاشی شد

در همین حال خبر می رسد که باند عظیم قاچاق دارو از ایران در عراق متلاشی شده است. دستگاه اطلاعاتی ارتش عراق بیان کرد که عظیمترین عملیات قاچاق دارو از ایران به این کشور را در استان دیالیکشف و خنثی نموده است.

ایرنا دیشب از دستگاه های اطلاعاتی ارتش عراق گزارش داد که این داروها با هدف فرار از پرداخت تعرفه گمرکی به ارزش بیش از صدها هزار دلار از طریق 19 کامیون با عبور غیرقانونی از جاده های خانقین به استان دیالی واردشده بودند.

اتفاقی که بارها فعالان بازار دارو نسبت به آن هشدار داده و گفته بودند که پرداخت یارانه دلاری به تاجران دارو نه تنها قیمت دارو را کاهش نداده که موجب صادرات معکوس دارو از ایران شده است و واردنمایندگان دارو را با ارز 4200 تومانی وارد می نمایند و دوباره آن را با قیمت دلار آزاد به خارج از کشور صادر می نمایند.

در همین زمینه ناصر ریاحی رئیس اتحادیه واردنمایندگان دارو به روزنامه خراسان گفته است: ارز 4200 در واقع پرداخت یک یارانه کور است. برای خود من رخ داده دارویی را از عراق برایم آورده اند که برچسب اصالت خودمان روی آن بوده است.

فعالان بازار دارو می گویند که حتی به وزارت بهداشت پیشنهاد داده اند که یارانه دارو مستقیم به بیماران پرداخت گردد و آنها با نسخه پزشک به مجراهای مورد تایید وزارت بهداشت مراجعه نمایند و داروی خود را با یارانه تحویل بگیرند. یعنی همان ساز و کاری که وزارت بهداشت سالهاست درباره فروش مورفین به بیماران دنبال می نماید.

یارانه دلاری، تورم زاست

به جز فعالان بازار دارو مرکز پژوهش های مجلس هم از همان ابتدای تخصیص ارز 4200 تومانی گزارشی مستند منتشر کرد که پرداخت دلار ارزان موجب کاهش قیمت دارو و کالاهای اساسی نشده است و بهای این کالاها برای مصرف نماینده مطابق با نرخ دلار بازار آزاد و حتی بیشتر بوده است.

بعضی نمایندگان مجلس هم با استناد به این گزارش و گزارش های مشابه خواستار حذف ارز 4200 تومانی شدند و آن را فسادآور دانستند. کارشناسان اقتصاد هم با تایید این موضوع بیان کردند که ریخت و پاش ارزی برای رانت خواران در شرایطی انجام می گردد که کشور به دلیل تحریم و شیوع کرونا و افت قابل ملاحظه صادرات غیرنفتی، به شدت از نظر ذخایر ارزی تحت فشار است.

گذشته از این مرکز پژوهش های مجلس به تازگی گزارشی دیگر منتشر کرد که در 5 ماه اول سال جاری حدود 4 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی و دارو پرداخت شده است اما میزان فروش نفت بر اساس گزارش بانک مرکزی فقط حدود 700 میلیون دلار بوده است و به این ترتیب دولت برای تامین دلار 4200 تومانی به ذخایر ارزی بانک مرکزی دست برده است.

این رفتار دولت به رشد 15 درصدی پایه پولی و بروز تورم بیشتر تعبیر شده است و در واقع دولت نه تنها با پرداخت دلار 4200 تومانی کمکی به کاهش قیمت ها در بازار ننموده است که به بهای پرداخت این رانت به عده ای خاص گرانی و تورم را به تمام شهروندان ایرانی تحمیل می نماید.

با این وجود دولت زیر بار حذف دلار 4200 تومانی نمی رود و اعلام نموده است که سال جاری هم 9 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به واردنمایندگان پرداخت می نماید.

منبع: تجارت نیوز

به "دستگیری باند عظیم قاچاق دارو در عراق، رانت واردات دارو معادل حقوق 1.8 میلیون کارگر ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگیری باند عظیم قاچاق دارو در عراق، رانت واردات دارو معادل حقوق 1.8 میلیون کارگر ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید