جوان تر شدن میانگین سنی کشاورزان در گرو مالی تر شدن فراوری برنج

به گزارش وبلاگ شارژر، رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: افزایش درآمد کشاورزان منجر به ایجاد انگیزه در بین جوانان شده و میانگین سنی جامعه برنج کاران را کاهش می دهد.

جوان تر شدن میانگین سنی کشاورزان در گرو مالی تر شدن فراوری برنج

به گزارش وبلاگ شارژر به نقل از ایسنا، مریم حسینی با بیان این که افزایش درآمد شالیکاران از مهمترین موضوعات تحقیقاتی این موسسه است، گفت: روش های مختلفی برای افزایش در آمد کشاورزان وجود دارد که موسسه تحقیقات برنج کشور آنها را دنبال می نماید.

یکی از راه های افزایش درآمد کشاورزان، افزایش ضریب نفوذ کشت ارقام جدید برنج با کیفیت پخت مطلوب و عملکرد بالاتر و متحمل به ورس (خوابیدگی) است. اگر مقدار برنج خوش کیفیت فراوریی در واحد سطح افزایش یابد، ضمن افزایش ضریب خوداتکایی موجب افزایش درآمد کشاورزان نیز می گردد.

وی اضافه کرد: از طرفی ارائه بسته های به زارعی در طول دوره کاشت تا پس از برداشت، نیز موجب افزایش عملکرد در واحد سطح و کاهش هزینه های فراوری خواهد شد.

حسینی اظهار داشت: کشت توام برنج و ماهی یا اردک یکی دیگر از راهکارهایی است که موجب افزایش درآمد کشاورزان، فراوری محصول با کیفیت و فراوری پروتئین می گردد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر میانگین سنی برنجکاران بالا است، اظهار داشت: ارتقای درآمد شالیکاران و کاهش صعوبت کاری موجب می گردد که فراوری برنج صرفه مالی مناسبی داشته و فرزندان کشاورزان رغبت بیشتری برای ورود به شالیزارها و کشت و کار برنج داشته باشند.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور توضیح داد: کشت دوم نیز یکی از راهکارهای مهم افزایش درآمد برنجکاران و از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای شالیزارهای استان های گیلان و مازندران است. از جمله محصولات مناسب برای کشت پس از برداشت برنج شامل دانه های روغنی (کلزای زودرس، کاملینا)، گیاهان علوفه ای نظیر (چغند علوفه ای، تریتیکاله، شبدر)، انواع سبزیجات، باقلا، شلغم و سایر محصولات با قابلیت کشت در شش ماهه دوم سال، است.

حسینی گفت: برنامه ریزی برای فراوری محصولات جانبی از جمله سبوس و روغن برنج و یا فراوری فراورده های مختلف از کاه برنج، می تواند ارزش اضافه کرده بیشتری را نصیب کشاورزان کند و با توجه به نظام خرده مالکی در زراعت برنج، برنامه ریزی های منسجم در این خصوص مورد احتیاج است.

  • درب ضد سرقت

    درب ضد سرقت و ضد حریق | برای اینکه امنیت خاطر بیشتری داشته باشید از درب های امنیتی ضد سرقت و ضد حریق استفاده کنید.

  • تور مالزی

    تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی

منبع: همشهری آنلاین

به "جوان تر شدن میانگین سنی کشاورزان در گرو مالی تر شدن فراوری برنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوان تر شدن میانگین سنی کشاورزان در گرو مالی تر شدن فراوری برنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید