تاکید روسای مجالس ایران و ترکیه بر لزوم توسعه مبادلات اقتصادی دو کشور

به گزارش وبلاگ شارژر، روسای مجالس ایران و ترکیه در تماسی تلفنی بر ضرورت توسعه روابط همه جانبه دو کشور تاکید کردند.

تاکید روسای مجالس ایران و ترکیه بر لزوم توسعه مبادلات اقتصادی دو کشور

به گزارش وبلاگ شارژر، مصطفی شنتوپ رییس مجلس ملی ترکیه بعد از ظهر امروز (دوشنبه 13 مرداد ماه) در تماسی تلفنی با محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی گفت وگو و رایزنی کرد.

مصطفی شنتوپ در ابتدای این تماس عید قربان را به رییس مجلس شورای اسلامی تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که به برکت این عید بزرگ، شاهد رخت بربستن ویروس کرونا از کل دنیا باشیم.

وی اضافه کرد: در طول همه گیری ویروس کرونا همواره در همبستگی و ارتباط کامل با ایران بوده ایم و وزرای بهداشت دو کشور برای تبادل تجربیات در این حوزه در تماس مداوم هستند.

رییس مجلس ملی ترکیه با اشاره به ضرورت توسعه روابط همه جانبه ایران و ترکیه گفت: همسایگی، قرابت فرهنگی و مناسبات انسانی محبت آمیز میان مردم دو کشور بر لزوم توسعه روابط فیمابین در سطوح عالی تاکید دارد و به همین دلیل روسای جمهور دو کشور تماس نزدیکی با همدیگر دارند.

وی در پایان ضمن اشاره به تحریمهای ظالمانه آمریکا گفت: ما شاهد این هستیم که در دوره همه گیری ویروس کرونا، آمریکا دایرهی تحریمهای ظالمانه خود را علیه برخی کشورها و جمهوری اسلامی ایران گسترش داده است، ما با این تحریمها مخالف هستیم و این را در همه مجامع بین المللی بیان کرده ایم.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این تماس تلفنی ضمن تشکر از تبریک صمیمانه عید قربان و تبریک متقابل این عید بزرگ اسلامی، ابراز امیدواری کرد که با رفع شدن شرایط اضطراری ناشی از کرونا شاهد برگزاری باشکوهتر اعیاد اسلامی در دو کشور باشیم.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به طی شدن مقدمات تشکیل گروه دوستی پارلمانی با ترکیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ما مصمم هستیم گروه دوستی پارلمانی با ترکیه را هر چه سریع تر تشکیل دهیم و همکاری های پارلمانی فیمابین را از این طریق توسعه بخشیده و تقویت کنیم.

وی در ادامه بر اهمیت توسعه مبادلات اقتصادی ایران و ترکیه و رفع موانع ناشی از همه گیری ویروس کرونا گفت: ویروس کرونا موجب کاهش مراودات اقتصادی کشورها شد اما می توان با رعایت پروتکلهای بهداشتی، مناسبات تجاری را بیش از پیش تقویت نمود و از زیان تجار و بازرگانان دو طرف جلوگیری کرد.

وی با اشاره به توانمندی کادر درمان و سلامت در ایران اضافه کرد: علیرغم تحریم های غیرانسانی آمریکا، برنامه های درمانی و بهداشتی را با موفقیت عملیاتی کرده ایم و تجارب ارزشمندی در این حوزه بدست آورده ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان ضمن استقبال از تقویت همکاریهای همه جانبه با ترکیه ابراز امیدواری کرد که ارتباطات دو کشور در مجامع بینالمللی و منطقه ای گسترش یابد و به ویژه همکاری همکاریهای فیمابین در قالب نشست آستانه تداوم یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاکید روسای مجالس ایران و ترکیه بر لزوم توسعه مبادلات اقتصادی دو کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید روسای مجالس ایران و ترکیه بر لزوم توسعه مبادلات اقتصادی دو کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید