آیا پارلر جایگزین توئیتر می گردد؟

به گزارش وبلاگ شارژر، برچسب گذاری دو پست توئیتری ترامپ و به دنبال آن پنهان کردن یک پست رئیس جمهوری امریکا توسط توئیتر نه تنها ترامپ را به واکنش شدید واداشت بلکه این بار ارتش توئیتری هوادار ترامپ هم دست به کار شده اند تا با کمپین #Twexit، عملاً توئیتر را در امریکا با چالشی جدی روبرو سازند. حامیان دونالد ترامپ در تلاشی گسترده می خواهند کاربران توئیتر بویژه فالوئرهای دونالد ترامپ را تشویق نمایند تا با توئیتر خداحافظی نموده و به پلتفرمی مشابه به نام پارلر(Parler) مهاجرت نمایند. اما پارلر چگونه پلتفرمی است و چگونه کار می نماید؟

آیا پارلر جایگزین توئیتر می گردد؟

یک لحظه تاریخی برای پارلر

پارلر یک پلتفرم شبکه اجتماعی امریکایی است که در ماه اوت 2018 توسط جان میتز رونمایی شد و از همان ابتدا به عنوان جایگزینی برای توئیتر نام گرفت. گردانندگان این پلتفرم مدعی هستند ضمن حمایت ازحقوق کاربران، به آزادی بیان توجه ویژه ای می گردد و نمی خواهند همچون توئیتر به سانسور و حذف پست ها یا معلق کردن اکانت ها به صورت دلخواه روی بیاورند.

در حال حاضر روی پارلر(لغتی فرانسوی به معنای صحبت کردن) می توان محتوای ضد زن، ضد اسلام، نازیسم و... را به وفور مشاهده کرد، چراکه در این پلتفرم اپن سورس هیچ اعتقادی به حذف محتوای کاربران وجود ندارد. در حال حاضر روی پارلر کمپین #Twexit راه اندازی شده است که به کاربران هوادار دونالد ترامپ و مخالف توئیتر یاری می نماید به وسیله وب سایت جدید شبکه اجتماعی پارلر یعنی Twexit.com براحتی و بسرعت از توئیتر جدا شده و به پارلر بپیوندند. پارلر به درگیری های اخیر ترامپ و توئیتر و همچنین سانسور و اعمال سلیقه این شبکه اجتماعی اشاره نموده و جدال توئیتر و ترامپ را غنیمت شمرده است. این شبکه اجتماعی به نفع دونالد ترامپ واکنش هایی نشان داده که البته بعضی معتقدند با این کار می تواند کاربران بیشتری را جذب کند. روی پارلر نوشته شده است: این پلتفرم متعهد به آزادی بیان است، در اطلاعات کاربران دست نمی برد و آنها را نمی فروشد و هیچ محتوایی روی این پلتفرم به دلیل مفاهیم سیاسی یا ایدئولوژی حذف نخواهد شد، این رمز موفقیت پارلر در مقابل توئیتر و سایر شبکه های اجتماعی که این رویه را در پیش گرفته اند خواهد بود. البته توئیتر هنوز هیچ موضع رسمی نسبت به مطالبی که پارلر عنوان نموده یا حتی جنبش#Twexit نداشته است.

به نظر می رسد توئیتر باید خود را برای جنگی تمام عیار آماده کند، چراکه جامعه هوادار ترامپ به طور وسیع و گسترده در حال توئیت کردن درباره مزایای این پلتفرم هستند و به مردم یادآوری می نمایند که توئیتر در آینده ای نزدیک دست به سانسورهای گسترده می زند. به عنوان مثال یک کاربر نوشته است: صبح بخیر میهن پرستان. من به شما توصیه می کنم شروع به مهاجرت به پلتفرم های دیگر کنید. من نام اعضای خانواده ترامپ و بسیاری از میهن پرستان را روی پلتفرم پارلر دیده ام و معتقدم با یاری آن می توان امریکایی آزادتر داشت. کاربران بسیاری شاید این پست را در توئیتر قرار داده اند تا بتوانند کاربران را تشویق به مهاجرت از توئیتر و افت بیشتر سهام این غول دنیای فناوری نمایند.

پارلر تا ماه مه سال 2019 تنها حدود 100هزار کاربر داشت که این تعداد در ماه ژوئن 2019 بیش از دوبرابر شد. در این زمان 200نفر از افراطیون عربستان سعودی در این پلتفرم ثبت نام کردند و دلیل آن را نیز فرار از سانسور گسترده و تعلیق اکانت هایشان در توئیتر عنوان کردند. در حال حاضر این شبکه اجتماعی بیش از یک میلیون کاربر دارد که در میان آنها نام کاترینا پیرسون، سخنگوی کمپین ریاست جمهوری 2016 دونالد ترامپ و همچنین برادپارسکال مدیرکمپین انتخابات 2020 امریکا و همچنین لارا لومر از هواداران سرسخت جناح راست امریکا دیده می گردد. انتظار می رود بر تعداد کاربران این پلتفرم در مدت کوتاهی افزوده گردد، چرا که بیشتر کاربران توئیتر امریکایی بوده و بخش عمده دنبال نمایندگان حساب توئیتری ترامپ نیز هوادار وی هستند.

مزایا و معایب جایگزین توئیتر

اما این شبکه اجتماعی چه مزایایی نسبت به توئیتر دارد که جدا از مباحث سیاسی بتواند رقیبی جدی برای توئیتر محسوب گردد. روی این پلتفرم کاربران همچون توئیتر می توانند پست را ریتوئیت نمایند، اشتراک بگذارند و لایک نمایند یا به آن پاسخ بدهند و همچنین می توانند پیغام خصوصی برای همدیگر ارسال نمایند. اما بر خلاف توئیتر که تنها 280 کاراکتر در هر توئیت قابل نوشتن است تعداد کاراکترها برای هر پست پارلر به هزار عدد می رسد که برای کاربران توئیتر، عددی وسوسه نماینده است. پارلر در تازه ترین اقدام خود تمهیداتی اندیشیده است تا کاربران امریکا بتوانند به رایگان به وسیله نصب اپلیکیشن یا ازطریق وب سایت آن، در این پلتفرم ثبت نام نمایند البته مردم هندوستان نیز می توانند با شماره تلفن خود روی پالمر ثبت نام نمایند.

اما این پلتفرم چه مسائلی دارد؟ یکی از مسائل پارلر این است که در آن تا به امروز باگ های زیادی دیده شده است و احتیاج به یک تغییر جدی دارد. حتی حالا هم کاربران روی گوگل پلی مسائل زیادی برای نصب و ثبت نام در آن دارند به همین دلیل هم پارلر لینک وب سایت خود را برای پذیرش کاربران جدید اعلام نموده است. اما به طور کلی می توان آن را پلتفرمی دانست که مدافعان دونالد ترامپ به آن علاقه زیادی دارند و در حال حاضر هم هشتگ های زیادی به نفع ترامپ روی آن فعالیت دارند. البته این نخستین بار نیست که پارلر مورد توجه کاربران مدافع ترامپ قرار می گیرد و کوشش می گردد تا کاربران به مهاجرت از شبکه های اجتماعی ترغیب و تشویق شوند. در سال 2019 نیز تعداد زیادی از کاربران توئیتر، فیس بوک و یوتیوب بعد از مسدود شدن حساب های کاربری شان روی این پلتفرم ها به پارلر پناه آوردند اما به دلیل ضعف هایی که تا به امروز این شبکه اجتماعی داشته میزان ماندگاری کاربران چندان زیاد نبوده و به همین دلیل هم هنوز تعداد کاربران این پلتفرم به رقم چشمگیری نرسیده است.

هندوستان و آزادی بیان

بسیاری، محبوبیت ناگهانی پارلر را مشابه پلتفرم Mastadon در هندوستان در سال گذشته می دانند، چرا که در هندوستان نیز کاربران زیادی نسبت به توئیتر نقد دارند و معتقدند که به دلخواه اکانت هایی را توئیتر مسدود می نماید به همین دلیل هم تصمیم گرفتند به یک پلتفرم جدید مهاجرت نمایند.

این پلتفرم اپن سورس که توسط یک آلمانی 26ساله طراحی شده پس از مسدود شدن حساب کاربری یک وکیل هندی که درباره نازی ها توئیت نموده بود رشد 2.2میلیونی در تعداد کاربران را در هند تجربه کرد و محبوبیت آن در این کشور همچنان روبه افزایش است. در هندوستان توئیتر به عدم شفافیت و عدم پاسخگویی برای مسدود کردن اکانت ها متهم است. در واقع بر خلاف توئیتر که یک کمپانی کنترل همه قوانین را به دست دارد در پلتفرم Mastadon هرکاربر می تواند سرور مربوط به خود را داشته باشد و آن را مدیریت کند؛ پلتفرمی که البته هیچ تبلیغی هم روی آن دیده نمی گردد. همچنین این پلتفرم قابل خرید و فروش نیست و دولت ها نمی توانند آن را مسدود نمایند. این پلتفرم همچون توئیتر محدودیت تعداد کلمات را در پست ها دارد اما درحالی که این محدودیت برای توئیتر 280کاراکتر است این رقم برای Mastodon به 500 کاراکتر می رسد.

پلتفرم های مشابه پارلر

می توان گفتپارلر از نظر عملکرد درمیان پلتفرم هایی همچون Minds, MeWe, Gab وBitChute جای می گیرد که در پاسخ به شبکه های اجتماعی فیس بوک، توئیتر و یوتیوب و آنچه که محدود کردن آزادی بیان در این پلتفرم ها عنوان می گردد طراحی شده اند. اعتقاد بر این است که این شبکه های اجتماعی از اطلاعات کاربران سوء استفاده می نمایند و گواه آن را نیز رسوایی فیس بوک در ماجرای کمبریج آنالیتیکا و نشت اطلاعات طیف گسترده ای از کاربران می دانند.

Minds یک شبکه اجتماعی رمزگذاری شده است که عملاً از سال 2018 مورد توجه نهاده شد ولی هنور تعداد کاربران بالایی ندارد. در این پلتفرم آزادی بیان اینترنت بشدت مورد توجه واقع شده است.

MeWe نیز یک شبکه اجتماعی آنلاین امریکایی دیگر است که در سال 2012 بنیانگذاری شد و گفته می گردد به حریم خصوصی کاربر بسیار وفادار است. این شبکه اجتماعی که از 19 زبان پشتیبانی می نماید، عملاً از سال2018 شروع به کار کرد، چراکه در این سال با اعلام انتها کار گوگل پلاس، بسیاری از کاربران به این پلتفرم مهاجرت کردند.

Gab هم یک شبکه اجتماعی انگلیسی زبان است که از آن به عنوان بهشت امن برای افراط گرایان نئونازی، نژادپرستان و... یاد می گردد. این شبکه اجتماعی درواقع آغوش خود را برای کاربرانی باز نموده که درپلتفرم هایی همچون فیس بوک، توئیتر و یوتیوب جایی ندارند و از ورود آنها ممانعت می گردد. این پلتفرم خود را مدافع آزادی بیان و آزادی های فردی می داند.

BitChute هم یک سرویس ویدئویی است که در سال 2017 پایه گذاری شد. این سرویس هم به کاربران اجازه می دهد تا با قوانین سختگیرانه یوتیوب روبرو نشوند.

منبع: ایران آنلاین

به "آیا پارلر جایگزین توئیتر می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا پارلر جایگزین توئیتر می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید